Czwartek, 2024-04-18

Jesteś tutaj:
  2. O nas

O nas

PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 11 w Chełmie ma swoją siedzibę przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 25A  Zajmuje samodzielny, jednopiętrowy budynek w środku dużego osiedla mieszkaniowego, w pobliżu Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1, Szkoły Społecznej, dworca kolejowego i dużego centrum handlowego.  Kubatura budynku wynosi 4.435 m ²,  powierzchnia użytkowa 654,3 m², a całość otacza 3600 m² zadbanego ogrodu ze sprzętem terenowym dla dzieci. Placówka posiada własne logo: na białym tle czerwony zarys maski teatralnej, pędzla i klawiatury fortepianu ułożonych na kształt uśmiechniętej buzi dziecka oraz w kolorze niebieskim napis: Przedszkole Miejskie nr 11 w Chełmie. Mottem przedszkola są słowa M. Montessori „Kochać dziecko to znaczy służyć mu jak tylko to możliwe”. Przedszkole budowane było w latach 1976 – 1978. Uroczystego otwarcia przedszkola w dniu 1 czerwca 1978 r. dokonał ówczesny inspektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Chełmie. Pierwszym dyrektorem przedszkola była mgr Janina Litwiniuk (01.06.1978r. – 31.08.1980r.), następnie mgr Teresa Dec (01.09.1980r. – 31.08.1986r.) i mgr Krystyna Kaniewska (01.09.1986r. – 14.07.1991r.). Od dnia 15 lipca 1991 r. w drodze przeprowadzonego konkursu Prezydent Miasta Chełma obowiązki dyrektora przedszkola powierzył mgr Jadwidze Bednarczyk. Od roku 2018 do dziś dyrektorem placówki jest Pani Alicja Grzywacz. Ważnym wydarzeniem dla placówki był jubileusz 25-lecia istnienia, który odbył się w dniu 30 maja 2003 r. W obchodach jubileuszu udział wzięli przedstawiciele Prezydenta Miasta Chełm, dyrektor Kuratorium Oświaty w Lublinie – Delegatura w Chełmie, dyrektorzy wszystkich przedszkoli działających w mieście, dyrektorzy współpracujących z przedszkolem szkół i instytucji kulturalno – oświatowych, emerytowani dyrektorzy i nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców, sponsorzy, reporterzy z prasy lokalnej, absolwenci oraz dzieci. Wszyscy zaproszeni goście złożyli podziękowania i gratulacje za troskliwą i pełną serca opiekę nad najmłodszymi mieszkańcami Chełma, dbałość o ich wszechstronny rozwój oraz twórcze zaspokajanie ich ciekawości świata i ludzi. Przedszkole jest publiczną placówką wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńczą, stanowiąca jednostkę budżetową, ogólnodostępną. Organem prowadzącym jest Gmina Miasto Chełm, a nadzór pedagogiczny sprawuje Lubelski Kurator Oświaty w Lublinie. Do placówki uczęszcza 160 dzieci, wszystkie korzystają z całodziennego wyżywienia. Przedszkole posiada obecnie 5 sal dziennego pobytu dzieci, salę do zajęć dodatkowych tj. terapii logopedycznej, pomieszczenia administracyjno-gospodarcze oraz kuchnię wraz z zapleczem kuchennym. Przedszkole spełnia zapotrzebowanie społeczne – pracuje w systemie jednozmianowym 10,5 godzin dziennie. Sale zajęć dla dzieci są urządzone estetycznie, wyposażone w meble, dywany, tablice, pianina, środki audiowizualne, liczne pomoce dydaktyczne, zabawki, komputery. W salach zajęć są zorganizowane kąciki zainteresowań (kącik lalek, klocków, samochodów, fryzjerski, techniczny, regionalny, muzyczny, plastyczny, z literami i liczbami). Przedszkole posiada bogaty księgozbiór składający się z literatury pedagogicznej i dziecięcej, liczący ok. 2500 woluminów,, materiały dydaktyczne audiowizualne. Dzieci mają możliwość codziennego korzystania z ogrodu przedszkolnego, wyposażonego w piaskownice, sprzęt i urządzenia terenowe, dostosowane do wieku dzieci i spełniające normy unijne. Ogród jest zadrzewiony, rosną ozdobne krzewy, żywopłot i kwiaty, są trawniki, na których w lecie prowadzone są ćwiczenia i zabawy ruchowe oraz posiada górkę wykorzystywaną w zimie do zjazdów na sankach. Wizerunek przedszkola tworzą jego nadrzędne priorytety – dobro, szczęście i bezpieczeństwo dziecka oraz jego wszechstronny rozwój. To sprawia, że w placówce kładzie się nacisk na przestrzeganie praw dziecka i tworzenie klimatu, w którym dzieci będą czuły się KOCHANE, AKCEPTOWANE I SZCZĘŚLIWE, by umiały dążyć do osiągania sukcesów i cieszyć się z nich, ale i radzić sobie z porażkami.

PRZYJDŹ I PRZEKONAJ SIĘ SAM!!!